Dzięki Waszemu wsparciu od 19 lat pomagamy pokrzywdzonym ptakom

Przygotowaliśmy ten krótki raport, aby pokazać, na co przeznaczamy powierzone nam środki. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie tego, co udało nam się zrobić w latach 2021-2022.

Zobacz, co dzieje się w Bukwałdzie

Ptasi Szpital W Bukwałdzie działa pełną parą

Rocznie opiekujemy się ponad tysiącem ptaków

W każdym roku liczba pacjentów przyjmowanych do Ptasiego Szpitala rośnie. W roku 2022 przyjęliśmy na leczenie i rehabilitację 1212 ptaków (w 2021 było ich 1145).

Wszystkie nasze wysiłki skupiamy na utrzymaniu Ptasiego Szpitala. Zapewniamy naszym pacjentom odpowiednie do leczenia i rehabilitacji warunki, opiekę weterynaryjną i pielęgniarską. Obecnie w szpitalu lekarz weterynarii, opiekun ośrodka i pielęgniarz.

Ponad połowa ptaków szczęśliwie wróciła na wolność

Uwielbiamy momenty, w których leczenie dobiega końca i nasi podopieczni mogą szczęśliwie wylecieć spod naszych skrzydeł. W każdym roku ponad połowa spośród leczonych przez nas ptaków wraca na wolność. Każdy, kto wspiera nasze działania ma w tych chwilach swój udział.

Rozwijamy Ptasi Żłobek

Doposażyliśmy, tzw. Ptasi Żłobek, czyli odchowalnię piskląt – specjalne pomieszczenie służące dla naszych najmłodszych podopiecznych. Tutaj pisklęta i podloty mają zapewniony spokój i ciepło oraz odpowiednie do wzrostu warunki. Wybudowaliśmy 3 woliery do rehabilitacji i lotowania małych ptaków.

Opiekujemy się niepełnosprawnymi ptakami – Ptasi Azyl

W azylu mieszka kilkadziesiąt ptaków. W każdym roku przyjmujemy nowych podopiecznych. Każdy z azylowych mieszkańców ma zapewnione odpowiednie warunki w wolierach oraz opiekę. Niektóre niepełnosprawne ptaki, jak na przykład puszczyki pomagają nam w odchowie młodych podopiecznych ze swojego gatunku.

Rozwijamy Ptasią Straż

Choć raczej powinniśmy powiedzieć, że Ptasia Straż rozwija nas. Odkąd wolontariusze Ptasiej Straży zaangażowali się w akcje terenowe, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym ptakom i ich transportowanie do ośrodka interwencje realizowane są dużo sprawniej. Dziękujemy wszystkim, którzy działają w Ptasiej Straży – dzięki Wam nasze skrzydła są największe, jesteście cudowni!

Regularnie organizujemy spotkania dla Ptasiej Straży. Co roku staramy się pozyskać środki na szkolenia i doposażenie Ptasiej Straży. Zakupiliśmy boksy transportowe, kamizelki, legitymacje, apteczki, sieci do chwytania ptaków, wodery. Rozpoczęliśmy również tworzenie biblioteki Ptasiej Straży, w której obecnie znajduje się 100 pozycji.

Zobacz materiały szkoleniowe

 

Ornitoterapia – innowacja  w animoterapii

W roku 2021 rozpoczęliśmy realizację innowacyjnego projektu dotyczącego orniototerapii, czyli terapii z udziałem ptaków. W naszym podejściu chodzi o zbudowanie relacji między osobami, które wchodzą w proces terapeutyczny i niepełnosprawnymi ptakami mieszkającymi w naszym azylu, które na tej relacji także korzystają. Przeprowadziliśmy pilotażowe zajęcia z grupą dzieci i seniorów, na podstawie których opracowaliśmy scenariusze zajęć i metodykę pracy. Jest to pierwszy krok na drodze rozwijania ornitoterapii w naszym ośrodku.

Symbiosis – wspieramy inne ośrodki i upowszechniamy wiedzę na temat rehabilitacji zwierząt dzikich

Od roku 2017 realizujemy projekt „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach” finansowany ze środków unijnych. W ramach tego projektu rozwinęliśmy infrastrukturę ośrodka, wyposażyliśmy klinikę w specjalistyczny sprzęt, zorganizowaliśmy 2 międzynarodowe konferencje dotyczące leczenia dzikich zwierząt.

Wspieramy inne ośrodki w regionie

W ramach tych działań nie tylko rozwijamy nasz ośrodek, ale także wspieramy inne ośrodki w regionie. Przekazujemy środki na opiekę lekarsko-weterynaryjną w 5 ośrodkach rehabilitacji (ORZ Jelonki, ORZ w Jerzwałdzie, ORZ w Dębinach, ORZ w Krutyni oraz ORZ w Zalewie).

W Poszukiwaniu Symbiozy – film o ośrodkach rehabilitacji zwierząt dzikich

W ramach projektu Symbiosis wyprodukowaliśmy film o ośrodkach rehabilitacji zwierząt dzikich w naszym regionie, pt. „W Poszukiwaniu Symbiozy”. W grudniu 2021 odbyła się jego oficjalna premiera. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak funkcjonują ośrodki takie jak nasz, warto obejrzeć film.

Obejrzyj zwiastun filmu:

Relacja z premiery:

Film obejrzysz tutaj na oficjalnej stronie: symbiosis-film.pl

Obejrzj film

Sprawozdania

Fundacja, tak jak każda organizacja pożytku publicznego regularnie publikuje sprawozdania merytoryczne i finansowe ze swojej działalności.

Wszystkie sprawozdania od roku 2011 dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Wolności – wpisy dotyczące Fundacji Albatros można wyszukać poKRS 0000263522

Poniżej publikujemy sprawozdania z ostatnich 3 lat:

Sprawozdanie 2021

Sprawozdanie 2020

Sprawozdanie 2019